خدمات پیشگیری از بارداری

کدوم روش جلوگیری مناسبه برای من ؟!

شاید فقط چند روش از جلوگیری بارداری را بلد باشی و باز هم پیش خودت بگی خب قرص که بخورم چاق میشم، کاندوم هم که شوهرم دوست نداره و خب پس ولش کن طبیعی جلوگیری می کنیم هر وقت هم خواستم باردار بشم به راحتی باردار میشم و نیازی به دکتر و هزینه هم نداره !!!!

باید خدمت شما عرض کنم که کلا هر روشی که زن و شوهر انتخاب می کنند بسیار مهم است که خودشان با أن رضایت خاطر داشته باشند و راحت باشند که آن را به سادگی استفاده کنند .

اما یک نکنته بسیار مهم این است که هر زوجی نسبت به این که در چه سنی و شرایط جسمی و روحی قرار دارند روشهای جلوگیری شان هم متفاوت از زوج دیگر است . بنابراین یک اطلاعات اولیه بهتون می گم فقط در حد آشنایی شما با روشها چون شما باید با مشورت پزشک خودتون روشی مناسب را انتخاب کنید

روشهای جلوگیری از بارداری به دو روش کلی تقسیم می شود :

 1. روشهای هورمونی
 2. روشهای غیر هورمونی

روشهای هورمونی تقسیم می شوند به روشهای زیر :

 1. نواع قرص های ضد بارداری ( بسیار زیاد و متنوع هستند )
 2. آی یو دی ( هورمونی )
 3. آمپول ضد بارداری ( یک ماهه ، سه ماهه )
 4. چسب ضد بارداری ( در ایران نیست )
 5. حلقه های واژینال ( در ایران نیست )
 6. ایمپلنت ها یا روش های کاشتنی زیر پوست ( زیاد مرسوم نیست )

روشهای غیر هورمونی هم انواع مختلفی دارد :

 1. کاندوم مردانه
 2. کاندوم زنانه ( به سختی در ایران پیدا می شود )
 3. آی یو دی مسی ، نقره و طلا
 4. دیافراگم ( درایران نیست )
 5. اسفنج ضد بارداری ( در ایران نیست )
 6. اسپرم کش
 7. کلاهک رحمی ( در ایران نیست )
 8. وازکتومی
 9. تیوبکتومی یا همان بستن لوله های رحمی
 10. طبیعی
 11. تقویمی
 12. روغن مالی آلت به روش سنتی

هر کدام را به اختصار در حد لازم فقط باهاشون آشنا بشید به ترتیب توضیح می دهم :

قرصها به چند دسته تقسیم می شوند که لزومی ندارد که توضیح مفصل بدهم چون از حوصله شما خارج است.

قرصها نیز در دسته های مختلفی جا می گیرند که دارای هورمون استروژن ، پروژسترون و یا هر دو را دارند و یکسری از آنها مینی پیل نام دارند که به قرص های شیردهی معروف هستند و فقط در دوران شیردهی استفاده می شود البته تا 6 ماهگی و بعد از آن روش دیگری جایگزین می شود اما ناگفته نماند که قرص ها برای کسانی که چاقی مفرط دارند و یا چربی های بالایی دارند در خونشان باید با احتیاط خورده شود و زیر نظر پزشکتان مصرف کنید با نوع مشخص و ترتیب خوردن آن را مشورت بگیرید.

آیودی هورمونی نیز برای کسانی استفاده می شود که با آیودی های مسی دچار خونریزی می شوند و این آیودی را بهشون پیشنهاد می کنیم

آمپول ها هم برای کسانی که فراموش کار هستند و یا دسترسی به امکانات برایشان سخت است استفاده می شود اما بازگشت به بارداری کمی سخت است و طول می کشد برای کسانی که می خواهند باردار بشن و مدت کمی می خواهند جلوگیری کنند توصیه نمی شود و

روش هایی که در ایران مرسوم نیست و یافت نمی شود دیگر توضیحی هم نمی دهم . زیرا روشهای کاربردی و مورد استفاده را برایتان توضیح می دهم .

این روش قبلا خیلی کاربرد داشت اما امروزه به دلیل عوارض زیادی که داشت مورد استفاده قرار نمی گیرد .

کاندوم های مردانه انواع مختلف دارد که زیاد از نظر کارایی با هم متفاوت نیستند و کاملا سلیقه ای است که چه نوعی را انتخاب کنید فقط باید توجه کرد که بعضی از افراد به انواع اسانس ها حساسیت دارند نباید از کاندوم های اسانس دار استفاده کنند و نوع ساده آن را انتخاب کنند . یک نکته طلایی در مورد همه کاندوم ها وجود دارد و آن نکته ای است که باید مورد توجه قرار داد : به هیچ عنوان کاندوم را آغشته به مواد و ژل های لغزنده و اسپرم کش نکنید و هیچ چیزی به آن نباید زده شود زیرا باعث پارگی کاندوم می شود و نکته بعدی اینکه کاندوم بعد از نعوظ آلت آقا باید استفاده شود و بعد ادامه نزدیکی چون اگر که زودتر استفاده شود ممکن است که کاندوم پاره شود . نکته بعدی این است که باید تاریخ تولید و انقضا بسته بندی را نگاه کنید و استاندارد باشد . اگر همه نکات رعایت شد و در مواردی پاره شود از قرص لوونورژسترون ( قرص اورژانسی ) بلافاصله یک عدد خورده شود و تا 72 ساعت فرصت دارید که قرص بخورید ولی بهترین زمان تا 12 ساعت اول است .

قرص اورژانسی در سال فقط یک تا دو بار می توانید استفاده کنید و خودش روش جلوگیری نیست و اگر زیاد استفاده شود می تواند بالانس هورمونی شما را کاملا بهم بزند.

آیودی هم روشی است که 5 سال تا 10 سال می توان از آن استفاده کرد فقط معاینه دقیق دارد و کسانی که لکه بینی یا خونریزی های شدید قاعدگی دارند توصیه نمی شود می توانند از نوع آیودی هورمونی استفاده کنند .

اسپرم کش ها به صورت فوم و کرم و ژل و یا … وجود دارد و ممنوعیتی ندارد اگر فرد به آن حساسیت نداشته باشد .

وازکتومی یک عمل جراحی سرپایی است که برای آقایون استفاده می شود که البته الان ممنوع است .

تیوبکتومی نیز یک عمل جراحی بزرگ است که برای خانمها استفاده می شود که به دو روش انجام می شود البته با شرایط و عواقد خودش یکی اصطلاح عامیانه گره می زنند و دیگری می برند که گره زده شود احتمال برگشت باروری تا حدودی وجود دارد و اما بریدن لوله امکان باروری وجود ندارد .

روش طبیعی به روشی اطلاق می شود که مرد در هنگام اوج ارگاسم ( لذت جنسی ) و قبل از خروج مایع منی باید آلت خود را خارج کند که این روش خیلی بین افراد مرسوم است ولی روشی است که زیاد مناسب نیست زیرا احتمال باروری خیلی زیاد است و مایع اولیه مرد که خیلی کم است و در حد کمی خیسی است هم اسپرم دارد و احتمال باروری وجود دارد و دو طرف خانم و آقا نیز استرس زیادی دارند و همش به فکر خروج آلت هستند پس توصیه نمی شود و بهتر است با مراجعه به پزشک خود یک روش ایده آل را انتخاب کنند .

این روش تقویمی بر اساس زمان تخمک گذاری است و زیاد مطمئن نیست و درصد شکست آن زیاد است .

روغن مالی به روش سنتی است که از خیلی قدیم نیز استقاده می شده است که با روغن کنجد خالص است که آلتها باید کامل آغشته شود و سپس نزدیکی اتقاق بیفتد ( نقل از حکیم خیر اندیش ) روغن کنجد نیز مثل یک اسپرم کش عمل می کند .

دیدگاهتان را بنویسید