پاپ اسمیر

جهت شناسایی سلولهای سرطانی در دهانه رحم در زنان “تست پاپ اسمیر” انجام می شود.

شاید این در ذهن خیلی از شما عزیزان این باشد که چرا باید پاپ اسمیر انجام بدهم؟ مگه مامان و مامان بزرگم انجام نداده چی شد اونا که سالم هستند و سرطان هم نگرفتن پس چرا من هزینه اضافی رو دست خودم بذارم و این تست ها رو انجام بدم؟

خانم عزیز می خواهم در جواب شما کمی از پاپ اسمیر برایتان توضیح دهم :

تست پاپ اسمیر یک غربالگری برای خانمها است. به طوری که وقتی اولین رابطه جنسی اتفاق افتاد باید تست ها شروع شود چرا که رابطه جنسی رحم و دهانه رحم را مستعد سرطان می کند و ایجاد بیماریهای متعدد می کند این را نمی گویم که از رابطه جنسی و ازدواج بترسی یا فرار کنی بلکه این را بابت آگاهی می گویم که وقتی بیماریها و نحوه برخورد با آن را بلد باشیم دیگر نمی ترسیم البته ترس به جا و درست برای حفظ بقا لازم است.

مقداری از سلول های دهانه رحم توسط وسیله ای بنام براش (مثل یک برس نرم کوچک) جمع آوری می شود که براش در مایعی گذاشته می شود و به آزمایشگاه ارسال می گردد بعضی از مراکز این لیکوئید را به فرد می دهد تا خودش به آزمایشگاه منتقل کند و بعضی دیگر خودشان ارسال می کنند و فرد برایش راحتر است.

این تست بهتر است به عنوان یک تستی که قدرت تشخیص سلول های تغییر شکل داده شده و حتی پیش سرطانی و یا گاهی سرطانی را دارد به صورت سالیانه انجام شود و توسط پزشکتان مشاوره می شود تا اینکه فاصله زمانی بین تستها چه مدت باشد.

با تغذیه و زندگی های بی تحرک امروزی و اشعه ها و نویزهایی که وجود دارد کمی احتمال سرطان ها بالاتر می رود ولی خوشبختانه با پیشرفت علم در کل دنیا و ایران می توانیم پیشگیری کنیم پس کاملا جدی بگیریم و برای سلامتی خودمان و خانواده خود ارزش قائل شویم.

نکته قابل توجه خانمهای عزیز که البته بیشتر اوقات از قلم می افتد این است که حتما قبل از بارداری و در ویزیت سوم بعد از زایمان ( روز چهلم ) انجام شود .

سن انجام پاپ اسمیر چند سالگی است ؟

در ایران سن انجام پاپ اسمیر مثل بقیه کشورها قابل اجرا نیست زیرا دوشیزه ها نمی توانند تست دهند بنابراین ما می گوییم در هر سنی که اولین نزدیکی اتفاق افتاد پاپ اسمیر انجام شود.

هزینه انجام تست چقدر است ؟

برای سلامتی و پیشگیری از خدای ناکرده سرطان که میلیون ها تومان باید هزینه کرد که البته همراه با درد و رنج بسیار است این هزینه تست در مقابل آن اصلا قابل مقایسه نیست و حتی قابل چشم پوشی هست و در حال حاضر زیر پوشش بیمه هم نیست و در تمام مراکز و مطبها به صورت آزاد است ولی هزینه زیادی نیست

  1. ویزیت اولیه و گاها تشکیل پرونده
  2. هزینه نمونه گیری
  3. وسایل یکبار مصرف مثل اسپکلوم ، زیر انداز و …
  4. هزینه آزمایشگاه
  5. جهت مطلع شدن از قیمت با شماره تلفن 09354222142 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

پاپ اسمیر